امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶

مناسبت روز
پیام روز :

تلاوت قرآن در مراسم عزاداری مغفول مانده است

تلاوت قرآن در مراسم عزاداری مغفول مانده است مدت زمان تقریبی مطالعه : < 1 دقیقه
تلاوت قرآن در مراسم عزاداری مغفول مانده است
5 (100%) 1 vote

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان:

در محافل عزاداری علاوه بر ایجاد شور و هیجان، باید عقل و اندیشه افراد را نیز به امام حسین(ع) و واقعه عاشورا گره بزنیم که یکی از راه‌های آن، بهره‌گیری از قرآن است؛ ولی متأسفانه تلاوت قرآن در محافل عزاداری جایگاهی ندارد.

به گزارش حوزه فریمان به نقل از خبرگزاری حوزه حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قطبی امروز در جمع مداحان و ذاکرین اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه در طول تاریخ بشریت هیچ پدیده‌ای به اندازه واقعه عاشورا در منظومه حیات بشری تأثیرگذار نبوده است، گفت: در عرصه تاریخ‌نگاری، علی‌رغم اینکه اتفاقات زیادی اعم از سیاسی، نظامی و… در دنیا رخ داده، اما هیچ کدام به اندازه واقعه عاشورا به نگارش درنیامده است و مورخین شیعه، سنی، یهودی و مسیحی و حتی نویسندگانی که به دین اعتقاد ندارند و کسانی که معاند و دشمن شیعه هستند، در مورد واقعه عاشورا مطلب نوشته‌اند.
وی افزود: تأثیر عاشورا بر هنر و ادبیات نیز همین‌گونه است، تا جایی که نه فقط در مناسبت‌های شیعی و اسلامی، بلکه در تمام عالم هستی هیچ رویدادی به اندازه واقعه عاشورا بر هنر تأثیر نگذاشته؛ کما اینکه شعرسرایی و داستان‌نگاری در رابطه با عاشورا بی‌نظیر است و برای نمونه چند هزار شاعر فارسی زبان برای واقعه کربلا شعر سروده‌اند، این مسئله در رابطه با تأثیر عاشورا بر هنرهای دیگر مثل نمایش(تعزیه و شبیه‌خوانی) نیز صدق می‌کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین قطبی ادامه داد: در دنیا میلیاردها دلار هزینه می‌شود تا رویدادی به یک جریان هنری تبدیل شود که اگرچه ممکن است هیاهو و موجی را ایجاد کرده و مثلا برای صد سال جریان‌سازی کند، اما آرام آرام رو به افول می‌گذارد.
وی اضافه کرد: دشمنان چندین بار صحن و سرا و بناهای پیرامون مزار امام حسین(ع) را تخریب کرده، آتش زدند و به آب بستند؛ اما بشریت هر بار به سمت آن حرکت کرد. سالار شهیدان همچون خورشیدی در تاریخ بشریت می‌درخشد و امروز در تمام دنیا بدون استثنا نماد و نشانه‌ای از امام حسین(ع) وجود دارد که قابل شمارش نیست.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه واقعه عاشورا در عمق قلوب افراد نفوذ کرده است، تصریح کرد: برای هیچ رویدادی در دنیا این‌گونه مجلس برپا نمی‌شود که افرادی بدون داشتن حکم و مأموریت و بدون دریافت حقوق، دور هم گرد آمده و در ساعت‌ها و روزهای پیاپی، صادقانه هستی خود را تقدیم کنند.
وی با اشاره به آیه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» گفت: حبل الله یعنی ریسمان‌هایی که خداوند در طول تاریخ کشیده تا مردم به آنها چنگ زده و نجات پیدا کنند و یکی از قوی‌ترین و برترین آنها، عزاداری امام حسین(ع) است. هرچه بیشتر به این جریان چنگ بزنیم، به خدا نزدیک‌تر خواهیم شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین قطبی با بیان اینکه ما نسبت به این ریسمان و حبل الهی سه وظیفه بر عهده داریم، اظهار کرد: وظیفه اول این است که به شناخت صحیح و عمیقی از این جریان دست پیدا کنیم. واقعه عاشورا فقط یک جنگ نیمروزه و شهادت برترین انسان‌ها نیست، بلکه یک جریان سیاسی، اعتقادی، فقهی، دینی و الهی است.
وی افزود: وظیفه دوم، حفظ این ریسمان و حبل الهی است. قرن‌ها تلاش شده تا این منظومه عزاداری به دست ما برسد، باید از آن حراست کرده و آن را به نسل بعدی منتقل کنیم؛ لذا در اشعاری که به این مناسبت خوانده می‌شود، نباید ذائقه نسل جوان را به سمت موسیقی‌های غربی و دانش‌های سطحی نسبت به امام حسین(ع) سوق دهیم، بلکه باید عمق معرفت و شناخت نسبت به ایشان را در مضامین اشعار بگنجانیم.
رئیس میز تخصصی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی بیان کرد: وظیفه سوم این است که سعی کنیم در فضای عزاداری، تفکر و اندیشه افراد را به امام حسین(ع) گره بزنیم. احساس و عاطفه افراد را می‌توان به راحتی به امام حسین(ع) گره زد، اما گره زدن عقل و اندیشه کمی سخت است و به دقت نیاز دارد. در طول تاریخ مداحان زیادی وجود داشته‌اند، ولی نام و نشان کسانی از میان آنها در تاریخ باقی مانده است که توانسته‌اند عقل و اندیشه مخاطب را به امام حسین(ع) گره بزنند. اگرچه محفل عزاداری به شور و هیجان نیاز دارد، ولی زمانی که این اتفاق رخ داد، باید در قله آن عقل و اندیشه قرار گیرد.

نظر خود را بگذارید .

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به حوزه علمیه شهید مطهری شهرستان فریمان است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس
پیوستن به کانال حوزه فریمان